Unghundeaften 14.5. er aflyst

Unghundeaften 14. maj er aflyst, men du kan læse om arrangementet her og kontakte os, hvis du vil skrives op for at få en notifikation, når vi har næste dato på plads.

Unghundeaften er for ‘teenagehunde’ ca. 6-18 måneder (kan variere i fht race mv. Spørg os, hvis du er i tvivl). Hunde har en teenageperiode, hvor hormonerne raser i kroppen. Pludselig kan din hund synes at have glemt alt, hvad du ellers møjsommelig har lært den. Du kan gøre meget for at hjælpe din hund igennem denne periode. I skal sammen have skabt nogle gode vaner. Til unghundeaften får du viden og gode råd om sundhed og adfærd på dette stadie samt basale træningsøvelser med hjem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dato for næste unghundeaften  er 14. maj kl. 17.30-19.45 på Randers Dyrehospital.

Arrangementet er et samarbejde med Karina Lynggaard fra Dogtech – Adfærd og træning 

Hun demonstrerer nogle basale øvelser med de hunde, som er med, som du kan gå direkte hjem og træne med din hund. Det er kun de første 3-4 tilmeldte, der kan have unghunden med. Vores erfaring er, at det bliver for stressende for alle parter, hvis alle har hund med.

Det praktiske

  • Arrangementet henvender sig til unghunde på ca. 6-18 måneder, men det varierer lidt i forhold til race. Spørg os, hvis du er i tvivl.
  • Pris: 150 kr. pr. pers. og der medfølger en goodiebag pr. hund.
  • Indbetales på MobilePay 83092 (skriv i tekstfeltet dit navn og ‘unghund’) og send herefter en mail til: info@randersdyrehospital.dk med dit navn og alder på din unghund.
  • Du er også velkommen til at tilmelde dig  på klinikken.

Se video fra en unghundeaften

Se mere om arrangementet og tilmelding

__________________